SK EN
SK EN

Obnova a revitalizácia Kochovej záhrady NKP, Bratislava

Autori: Martina Kalivodová, Ema Ruhigová, Roman Ruhig, Zuzana Šišková, Martina Majorošová (krajinný inžinier), Tamara Reháčková (krajinná architektka)

Dátum: júl 2023

Miesto: Staré Mesto, Bratislava

Spracovateľ: Katedra architektúry, Stavebná Fakulta, STU v Bratislave

Záhrada Kochovho sanatória je situovaná na južnej strane Partizánskej ulice a tvorí zázemie objektu Kochovho sanatória. Objekt Kochovho sanatória, ktorý postavili v rokoch 1929-1930 podľa projektu arch. Dušana Jurkoviča, arch. Jindřicha Merganca a Otakara Klimeša, je situovaný v severovýchodnej časti plochy areálu. Záhrada prislúchajúca k sanatóriu je vymedzená zo severovýchodnej strany Partizánskou ulicou, zo severozápadnej strany Staroturským chodníkom v podobe vyrovnávajúceho schodiska spájajúceho Partizánsku a Bartoňovu ulicou, z juhozápadnej strany Bartoňovou ulicou, z juhovýchodu susediacou parcelou.

Návrh urbanistického riešenia

Hlavnými ideami urbanistického návrhu, bolo zachovanie pôvodných trás / chodníkov / spevnených plôch a vytypovanie lokalít / zón, kde by sa mohli stretávať ľudia za účelom relaxu. Vytypovanými zónami bola zóna A – vstup do záhrady, kde je navrhnuté infocentrum s terasou, zóna B – bazén, do ktorého navrhujeme vrátiť vodný element a zóna C – slnečný kúpeľ, ktorý bude vďaka novému mobiliáru interpretovať miesto na slnenie, kde toto miesto na tento účel zrejme aj slúžilo. Väčšina spevnených plôch, chodníkov a schodísk budú rekonštruované a niektoré privrátené v pôvodnej polohe. Do územia však prinášame dva nové chodníky, ktoré sledujú os existujúcich chodníkov a zároveň sprístupnia dôležité momenty v záhrade.

Návrh architektonického riešenia

Jedným z najdôležitejších aspektov pri návrhu bolo navrhnúť zeleň tak, aby bolo cez ňu previdieť cez celú záhradu a tak boli vnímané napríklad aj existujúce kamenné sochy. Previdieť by malo cez plot od Bartoňovej ulice a zo Staroturského chodníka. Návrh sa ďalej orientuje na zachovanie a obnovu pôvodnej vrstvy, ktorá nesie znaky zaoblených drobných prvkov (ako sú: obrubníky, bazénová rímsa, stĺpy v oplotení, …). Z tohto dôvodu bude potrebné odstrániť vrchnú vrstvu rímsy bazéna, alebo hranaté obrubníky, ktoré by mali byť umiestnené iba v okrajových častiach záhrady.

Drobná architektúra

A1 (SO 01) Turistické infocentrum

Alternatíva 1kruhový pôdorys infocentra ako aj kruhový pôdorys prekrytia terasy vychádza z podobnej kruhovej konštrukcie, ktorá sa v minulosti v záhrade nachádzala a zrejme slúžila ako prezliekacia kabínka. Kruhové časti sú vložené do raster so štvorcovou sieťou, ktorá môže byť zdemontovaná a rozmiestnená po záhrade pri rôznych akciách / aktivitách. Jednotlivé komponenty, už ako solitéry, by potom mohli byť rôzne zatienené, alebo by sa medzi stĺpy umiestnili banery s ľubovoľnou prezentáciou. Samotný objekt infocentra obsahuje tri miestnosti: infocentrum, sklad, WC.

Alternatíva 2 – hmota infocentra je zasunutá do terénu – architektúra vrastá do záhrady. Terén by sa k infocentru mohol prihrnúť, kde by sa trávnaté podrasty dostávajú na jeho plochú strechu. Objekt je rozdelený na dve menšie hmoty, ktoré sú prepojené prestrešením. V hmote, ktorá je zarezaná v teréne by sa nachádzalo zázemie – sklad a WC a vo vysunutej časti by bolo umiestnené samotné infocentrum. Vďaka priečnej orientácii hmoty na terén by sa uvoľnil priestor, ktorý môže byť využitý ako terasa. Zaoblenia v niektorých rohoch sa odvolávajú na pôvodné zaoblenia drobnej architektúry v záhrade a zaoblenia čitateľné aj na samotnom Kochovom sanatóriu.

A2 (SO 02) Bazén

Teleso bazéna je situované vo vlastnej záhrade, medzi najsevernejším chodníkom a budovou sanatória a hlavným prístupovým schodiskom do samotnej záhrady. Bazén je obdĺžnikový, betónový, s keramickou obrubou. Zostane zachovaný, je súčasťou pôvodného architektonického konceptu záhrady. Je nutné ho obnoviť, poškodené časti vymeniť. Dnes je obklopený vzrastlými stromami a jeho využitie ako bazéna na kúpanie nie je pre svetelné pomery vhodné. Kovové madlá a vstup do bazéna sú v havarijnom stave. Pôvodne boli zvislé steny bazéna obložené obdĺžníkovými dlaždicami, čo odporúčame zopakovať. Terén okolo bazéna je navýšený, jeho pôvodná úroveň je pod keramickým obkladom. Táto úroveň terénu je viditeľná na historickej fotografii. Výška terénu by sa mala v okolí bazéna vrátiť do pôvodného stavu. Bazén je riešený v štyroch alternatívach, ktoré vznikli z námetov od viacerých subjektov, ktoré sú zaangažovaný do projektu.

Alternatíva 1 – bazén s bazénovou vodou (námet: magistrát)

Tento koncept je založený na prinavrátení bazénovej vody do bazéna, aj keď nie s možnosťou kúpania. Ak by bazén fungoval ako v minulosti, tak by to vyvolalo viaceré vyvolané investície, či už prevádzkové, alebo investičné. Bolo by potrebné vybudovať hygienické zariadenia pre verejnosť, mať celý deň k dispozícii plavčíka, ktorý by mal mať príslušné zázemie. Aby sa k tomu predišlo, bol do bazéna navrhnutý bezpečnostný rošt, ktorý by bránil k prepadu návštevníkov a zvery na dno bazéna. Najväčšou nevýhodou sú vysoké prevádzkové náklady. Túto alternatívu ako architekti neodporúčame z dôvodu, že sa neprinávratí jeho pôvodná funkcia, aj keď to na oko tak bude vyzerať. Obnova by tak vyznievala „jalovo, nepravdivo, gýčovo“.

Alternatíva 2 – bazén s jazernou vodou (námet: Reháčková, Majorošová)

Daná alternatíva je podobná ako alternatíva 1. Tiež by sa na celú výšku bazén zalial vodou a vložil doň bezpečnostný rošt, no v tomto prípade by voda nebola bazénová, ale jazerná. Síce by vodný element nebol prinavrátený, ako v alternatíve 1, ale zároveň by nevyznieval klamlivo. Bolo by zrejmé, že bazén zmenil funkciu, aj keď by sa do určitej miery zasiahlo do jeho autenticity z pohľadu zrkadlenia sa iného typu vody, ako je tá bazénová. Na rošt by sa umiestnili kvetináče s vodnými rastlinami, ktoré by umocnili pocit z jazierka. Tento variant ako architekti neodporúčame z dôvodu straty určitej zložky autenticity.

Alternatíva 3 – zrkadliaca plocha (námet: magistrát)

Predmetný variant nepracuje s vodným elementom. Vodná plocha je tu nahradená zrkadliacou plochou imitujúcu vodnú plochu, ktorá je umiestnená na oceľovej konštrukcii. Priestor pod plochou by mohol byť využitý ako sklad pre záhradné náradie, ktorý bol prístupný cez nové schodisko. Schody sú zakreslené do štúdie, iba ako možná alternatíva. Ak by sa priestor pod zrkadlom nenachádzal, nebude nutné ich realizovať. Výhodou alternatívy sú menšie prevádzkové náklady a menšia potreba vykonávania údržby. Tento variant ako architekti neodporúčame z dôvodu straty takmer úplnej autenticity. Je u nás na poslednom mieste.

Alternatíva 4 – vodný film (námet: autori architektonickej štúdie)

Predmetná alternatíva prinavracia vodný element v náznaku  v podobe vodného filmu s hĺbkou 300 mm. Podpornú konštrukciu tvoria oceľové prvky, na ktoré sa položí tvrdené bezpečnostné sklo. Vodná plocha je príbuzná vodnej hladine pôvodného bazéna, no zároveň rešpektuje zmenu funkcie bazénu tým, že nie je na celú hĺbku bazéna. Nevýhodou môžu byť vyššie prevádzkové oproti alternatíve 2 a 3. Tento variant ako architekti odporúčame.

Lehátka

Vzhľadom na to, že sa nedochoval žiadny mobilný nábytok (lehátka, stoličky) a nedopátralo sa ani k dobovým fotografiám z daného miesta, ktoré by ho zachytili, bolo nutné navrhnúť nový mobiliár, ktorý by analogicky vychádzal z podobného nábytku z dobových fotografií, z iných miest. Kovové prevedenie lehátok, stoličiek, v období založenia záhrady, sa vyskytovalo v rôznych kútoch sveta. S kovom sa pracovalo na remeselnej úrovni, čomu nasvedčujú aj detaily zábradlí a zábran, častokrát riešených iba z jedného kusu, s viacerými zaobleniami. Podobný dizajn badať aj na pôvodných držadlách, cez ktoré sa vstupovalo do bazéna. Tieto všetky aspekty nasmerovali navrhnutý dizajn lehátok smerom k oceľovej konštrukcie, ktorej ústredným momentom je držadlo pripomínajúce držadlo, cez ktoré sa nastupovalo do bazéna a ktoré pozostáva z jedného kusu. Výplň, ktorá bude slúžiť na ležanie je navrhnutá zo súčasného materiálu, novej generácie bioplastového materiálu, ktorý je na biologickej báze, vyrobený zo 100% obnoviteľných surovín, biologicky odbúrateľný a nezanecháva žiadne mikroplasty a ani neprispieva ku globálnemu otepľovaniu. Materiál je vyrobený zo 100% rastlinných biopolymérov vyrobených z rastlinných obnoviteľných zdrojov. Jeho možné difúzne vyhotovenie je v kontexte základnej idey = priehľady naprieč záhradou, kde lehátko nebude tvoriť optickú bariéru a bude môcť byť umiestnené v záhrade trvalo, vďaka malým betónovým pätkám, ktoré budú ukryté pod terénom / dlažbou. Stabilné lehátko je navrhnuté tak, aby ho bolo v prípad potreby možné presunúť. Lehátka by mali byť prioritne umiestnené v časti slnečného kúpeľa.

Spevnená plocha

Existujúce komunikácie by mali byť plne rešpektované. Obnoviť je potrebné všetky pôvodné komunikačné ťahy v šírke, trasovaní a v materiáli. Obnovená je zaniknutá komunikácia, na ktorú sa nastupovalo z bočného ramena hlavného schodiska, ako odpočinková plocha odbočky hlavného schodiska. komunikácií je podobnom v podobnom zložení ako je tomu dnes: 30% drveného kameniva frakcie od 2 do 32 mm, 40 % piesku frakcia 0,063-2 mm, 30 % jemnozrnná frakcia pod 0,063 mm. Zmes materiálu pochôdznej vrstvy bol stanovený na základe geologického prieskumu. Odobratie ornice je navrhnuté po celej pochôdznej ploche. Odobratím nánosov a zrovnaním pochôdznych plôch (cca 50 mm) sa pripraví plocha na vyhotovenie novej vrstvy, ktorá bude vyspádovaná a bude vodopriepustnejšia. Medzi bylinkovou záhradou a chodníkom z východnej strany bol v minulosti chodník, ktorý ich prepájal. Bolo to odpozorované z AH výskumu 2007 – Zvarová, Obuchová. Chodník navrhujeme prinavrátiť v rovnakej materialite ako je navrhnutá spevnená plocha takmer v celej záhrade.

Obrubníky

Tehlové keramické obrubníky, ktoré sa nachádzajú pozdĺž spevnených komunikácii navrhujeme zachovať a doplniť replikami. Zachovávame staršie so zaoblenou hranou, ktoré dopĺňame ich tvarovými a materiálovými replikami. Hranaté tehlové obrubníky môžu byť presunuté do časti záhrady, kde budú menej viditeľné. Pôvodné obrubníky sú na viacerých miestach vyvalené. Dôvodom je ich pôvodný dizajn, ktorý nemá dostatočnú výšku na votknutie a ani opatrenia, ktoré by ich viac zastabilizovali. Z tohto dôvodu odporúčame pôvodné hranaté obrubníky stabilizovať vďaka cementovému lôžku, do ktorého budú votknuté a oblé obrubníky premiestniť do časti záhrady, kde nebudú vo svahu, ale v rovine. Repliky oblých obrubníkov budú vypálené aj s pätou, ktorá stabilizuje nové obrubníky dostatočne nato, aby mohli byť osadené aj do terénu. Niektoré repliky obsahujú integrovaný LED pás, ktorý zabezpečí osvetlenie pochôdznych plôch a tým sa eliminuje ostatné záhradné osvetlenie, ktoré sa tu nenachádzalo. Pri slnečnom kúpeli, spodnom komunikačnom ťahu (pod bazénom) a v mieste prinavrátenej komunikácii (pri bylinkovej záhrade) bude osadený kovový stratený obrubník, ktorý iba náznakom oddelí zeleň od pochôdznej plochy. Presné osadenie keramických obrubníkov a charakteristické priečne rezy pochôdznymi plochami sú znázornené vo výkresovej časti.