SK EN
SK EN

Modernizácia fasády a prístavba k penziónu, Habovka

Autori: Eliška Magulová, Ema Ruhigová, Roman Ruhig

Dátum: október 2023

Miesto: Habovka

Urbanistické začlenenie stavby do územia

Navrhovaný objekt sa nachádza v obci Habovka, v území, ktorej plochy a objekty majú slúžiť pre občiansku vybavenosť s hlavnou funkciou ubytovanie. V obci sa nachádzajú prevažne rodinné domy a ubytovacie zariadenia so šikmými strechami. Riešený pozemok sa nachádza v ochrannom pásme TANAP a zároveň zdieľa spoločnú hranicu národného parku. Charakteristickými prvkami v danej obci ako aj celom Oravskom regióne sú šikmé valbové strechy, sedlové strechy  drevené priečelia najmä v hornom štíte (medzi valbom a hrebeňom), omietané murivá. Navrhovaný objekt prístavby rešpektuje zástavbu pôvodného objektu a v jeho siluete pokračuje ďalej do pozemku, vďaka čomu je zachovaná stavebná, uličná čiara a priehľad smerom k Sivému vrchu z ulice Pod grúňom. Prístavba je čiastočne pôdorysne zapustená, tak aby novotvar nepôsobil mimo mierky. Substancia pôvodnej časti penziónu ostáva zachovaná.

Architektonické a výtvarné riešenie

Koncept návrhu prístavby je ťažiskovo opretý o lokálnu tradičnú architektúru. Vychádza z podobnej proporcie, v akej boli postavené okolité väčšie domy slúžiace na bývanie, prípadne ubytovanie. Hmota prístavby predlžuje pôvodnú zástavbu a jeho štít smeruje k Sivému vrchu. Pôdorysným zúžením však objem nepôsobí väčšie a jeho forma je elegantnejšia. Pôvodná a nová hmota penziónu sú oddelené preskleným prvkom (vertikálnym kubusom), ktorý jasne oddelil samostatne fungujúce celky postavené v rôznom období. Zároveň je do daného prvku vložené schodisko, ktoré prepája pôvodnú a novú substanciu. Primárne však novú, z ktorej sa dostávame do jednotlivých izieb a spoločenskej miestnosti. Cez navrhnutý kubus hmoty ďalej na seba čiastočne nadväzujú. Strešná rovina je viackrát zalomená – snaží sa držať tvaroslovia pôvodnej strechy penziónu (valb) – cituje ho, preberá jeho formu. Na druhej strane však prístavba končí štítom klasickej sedlovej strechy. Prepojením valbovej strechy so štítom sedlovej strechy sa vytvoril novotvar, ktorý sleduje tvaroslovie oboch typov tradičných striech realizovaných v danom regióne. Štít s „Á“čkovou stolicou zároveň dovoľuje umiestniť mezonet do podkrovného priestoru. Orientácia najväčších izieb je smerom k sivému vrchu. Z toho dôvodu boli v týchto miestnostiach navrhnuté najväčšie transparentné plochy. Návrh pracuje so 4 materiálmi, ktoré sú vo vzájomnej harmónii. Obi dve strechy sú navrhnuté z titánzinkového plechu v anatracitovej farbe, čím sa zjednotí strešná rovina oboch objektov. Pôvodná omietka penziónu je riešená v tradičnej bielej farebnosti (brizolit). Pohľadový materiál prístavby je zo smrekovca v naturálnej farbe a podnož (prvé podlažie) penzióna je navrhnutá z gabiónových košov, ktoré citujú kamenný sokel pôvodných oravských domov v súčasnejšom prevedení. Konštrukcia prístavby je navrhnutá z drevených nosných prvkov, ktoré sú priamo zakomponované do fasády. Vďaka tektonike nového priečelia a jeho rastru čítať tento systém prístavby aj v exteriéri.

Pôvodné proporcie okien na existujúcom objekte majú proporciu, ktorá sa realizovala v socialistickej ére. V návrhu sú odstránené parapety týchto okien a ostenia sú domurované tak, aby okná boli vyššie ako širšie, vďaka čomu sa docieli elegantnejšia forma transparentných plôch. Zároveň tu vznikajú francúzske balkóniky, ktoré umocnia prepojenie interiéru s exteriérom. Na západnej strane sú umiestnené aj posuvné tieniace prvky z lamiel, ktoré okrem tienenia budú slúžiť na vytvorenie súkromia od ulice pod penziónom. Obdobný systém je navrhnutý aj v prístavbe, kde budú tieniace prvky chrániť chodbové priestory, z ktorých je nástup do izieb. Novotvar však disponuje s väčšími preskleniami, aj vďaka ktorým je čítať dobu, v ktorej budú realizované. S lamelami sa ďalej pracuje aj v polohe zábradlí na terasách a v polohe vrchného štítu na bočnej strane, čo je odvolávkou na tradičnú architektúru, kde boli štíty na rodinných domoch celodrevené z latiek. Presklený kubus, ktorý oddeľuje jednotlivé hmoty je taktiež opláštený lamelami, ktoré zabránia prehrievanie schodiska. Lamely ďalej prechádzajú do striešky nad nástupným priestorom pred vchodom. Podobný jazyk je použitý pri hlavnom vchode do pôvodnej časti penziónu, kedy lamely z fasády taktiež prechádzajú do striešky. Vertikálne lamely tu tiež prekrývajú okná smerujúce do schodiska, no zároveň zjednocujú fasádu a rôzne rozmery okien vo fasáde.

Dispozičné riešenie

Dispozícia pôvodného penziónu ostáva bez zmeny a jej prípadné dispozičné úpravy budú riešené v ďalšom stupni PD. V pôvodnom penzióne sa nachádzajú v suteréne technické priestory, lyžiareň a priestory pre wellness. Dané priestory v tomto podlaží budú môcť byť využívané aj hosťami ubytovanými v prístavbe. Prístup k nim je riešený z pridaného schodiskového priestoru. Na schodisko sú ďalej napojené aj pôvodné izby na 2.np a 3.np, ktorých hostia budú môcť využívať vrchnú terasu nad schodiskom medzi pôvodnou a novou substanciou penzióna. Na prvom nadzemnom podlaží je navrhnutá spoločenská miestnosť s terasami a samostatným WC s predsienkou. Spoločenská miestnosť bude prioritne využívaná hosťami z prístavby a obsluhovaná z kuchyne situovanej v pôvodnom objekte na vyvýšenom prvom nadzemnom podlaží. Schodisko tak bude prepájať dve spoločenské miestnosti, kde na ich pomedzí je v súčasnosti umiestnená kuchyňa a zázemie obsluhy. Schodisko pri prístavbe ďalej prepája aj nové izby v prístavbe skrz chodby, ktoré sú situované na západnú stranu, smerom do rušnejšej strany. Chodby prirodzene akusticky oddelia izby od parkoviska, ktoré sa nachádza pred predmetným penziónom. Všetky nové izby sú priečne prevetrateľné cez vnútornú chodbu (západ) a balkón (východ). Na druhom nadzemnom podlaží sa v prístavbe nachádzajú tri izby, ktoré disponujú vlastnými kúpeľňami, ktoré obsahujú toaletu, sprchový kút a umývadlo. V izbách je navrhnutá dvojlôžková posteľ, úložný priestor, nočné stolíky, pracovný stôl (príp. čajový posed) a v najväčšej izbe aj prísteľka. Izby sú z východnej strany prepojené balkónom, na ktorý majú možnosť prístupu všetky izby.  Nad 2.np sú na 3.np rovnako rozmiestnené izby až na izbu v štíte, ktorá má dve podlažia (mezonet). Na spodnom podlaží mezonetu sa nachádza obývacia izba s rozťahovacou pohovkou. Cez mlynské schody sa dostávame do spálne umiestnenej v podkroví, v ktorej sa nachádza pracovný stôl, úložné priestory, vírivka a samostatná kúpeľňa v podobnom zložení ako je tomu v ostatných izbách. V podkroví je umiestnené aj technické zázemie, kde sa budú nachádzať rozvody a technológia pre nútené vetranie. Zdroj vykurovania pre prístavbu (plynový kondenzačný kotol) bude umiestnený v suteréne existujúceho objektu, v mieste kde sa už teraz nachádza kotol pre pôvodnú časť penzióna.