SK EN
SK EN

Obnova rodinného domu typ „gánkový dom“

Autori: Ema Ruhigová, Roman Ruhig

Dátum: jún 2023

Miesto: Demandice

súťažný návrh

Hlavnou ideou návrhu bolo zachovanie pôvodných kvalít objektu, jeho estetického rázu, kde by nové prvky nemali byť voči pôvodnej architektúre prílišne kontrastné, ale práve naopak ju rešpektujú a nadväzujú na jej podstatu. Pri danom rodinnom dome je ústredným jazykovým prostriedkom gánok, ktorý sa postupom času individuálne zasklieval, dostavoval, zvykli doňho byť realizované rôzne vstavby (vestibuly, sklady a pod.). V návrhu je snaha tieto nánosy odstrániť a gánok nechať plynúť pozdĺž celého domu, vďaka čomu vynikol jeho stĺpový rytmus a bolo ho možné celý uvoľniť a sprístupniť.

Na priečelí gánku je zároveň jasne čítať súkromnú a spoločenskú zónu domu. Pred spoločenskou zónou je navrhnutá zimná záhrada tvorená posuvným presklením, ktoré zreteľným spôsobom deklaruje svoj súčasný vstup – novú kultúrnu vrstvu, ktorá tak cituje pôvodnú polohu niekdajšieho zasklievania. Zároveň zasklenie zvyšuje energetickú efektivitu domu a vďaka jeho možnému celoplošnému otvoreniu dom nestráca možnosť priečneho vetrania. Cez zasklenie je možné čítať charakter bočnej fasády s rôznymi rozmermi otvorov, ktoré sú pre dom typické. Ďalším medzipriestorom, ktorý je do architektúry integrovaný, je skleník za domom, ktorý lemuje figúru domu a je priamo prístupný z osi gánku.

Pod oknami boli v niektorých prípadoch odstránené parapety z dôvodu zvýšenia solárnych ziskov a presvetleniu priestorov. Výnimkou je čelné okno, ktoré ostáva v pôvodnom stave – za neho bude osadené nové okno, ktoré bude energeticky efektívne a tak sa do pôvodného nebude musieť zasahovať, ani ho odstraňovať. Vzhľadom na to, že je severná fasáda objektu na hranici pozemku, nie je možné na fasáde osadiť nové okná, ktoré by prevetrali celý rodinný dom priečne. Z tohto dôvodu boli navrhnuté v strešnej rovine nové strešné okná, ktoré zabezpečia priečne prevetranie priamo, alebo zošikmenými koridormi „tunelmi“ do detských izieb.

Daná os gánku začína už pri vstupe na pozemok a pokračuje do záhrady cez nové terénne schodisko, ktoré záhradu sprístupní priamo z domu. Spevnená plocha vedie od vstupnej bránky pozdĺž celého gánku až po vnútorný priestor záhrady. Je navrhnutá z tehlovej antuky, ktorá bude zrealizovaná z recyklátu odstránených murovaných nenosných tvaroviek. Jej farebnosť zvýrazňuje gánkovú os a zároveň sa odvoláva na materiálovú podstatu celého objektu (pálené tehly, pálená škridla). Zadná časť gánku nebola pôvodne dokončená stĺporadím a jeho doplnenie stĺpmi by po formálnej stránke neprezentovalo reálnu statickú schému. Stĺpy sú v návrhu doplnené z iného funkčného hľadiska – dopĺňajú rytmus gánku a zároveň plnia funkciu dažďových zvodov. Do akumulačnej nádoby odvádzajú dažďovú vodu z navrhnutého dažďového žľabu.