SK EN
SK EN

Obnova rodinného domu typ „dom s prejazdom“

Autori: Ema Ruhigová, Roman Ruhig

Dátum: jún 2023

Miesto: Holíč

súťažný návrh

Samotnému návrhu a architektonickému riešeniu predchádzala úvaha o potrebe uchopenia „prejazdového domu“ ako istého typologického druhu a s tým súvisiace zadefinovanie si jeho základných typologických, ale aj výrazových znakov a jazykových prostriedkov. Keďže ide o pomerne frekventovaný typ domu, nachádzame ho v rámci Slovenska v závislosti od jeho lokácie, ako aj od obdobia, kedy bol realizovaný, v rôznych podobách.

Na Slovensku v minulosti prevládali úzke dlhé pozemky, na ktoré bývali najčastejšie osadené práve prejazdové domy, ktoré tvorili radovú zástavbu okolo ulice. V prípade majetnejších obyvateľov domov so širšími, prípadne viacerými spojenými pozemkami sa na uličnej fasáde okrem prejazdovej brány nachádzali aj samostatné vstupné dvere. Zadaním je však riešenie frekventovanejšieho typu domu, ktorý má od ulice iba jeden komunikačný vstup – prejazdovú bránu, ktorej súčasťou bola bránka pre prechod ľudí. V návrhu je preto uvažované s nástupom do domu z prestrešeného priestoru prejazdu, čo unifikuje postoj k danému typologickému typu domu.

-Základným typologickým znakom tohto typu domu je, že sa do jeho interiéru zo zásady vstupuje z priestoru prekrytého prejazdu.

-Základným architektonickým znakom je jeho elementárny pôdorysný tvar „L“ a jeho urbanisticky čisté prevedenie dosiahnuté zo zásady aditívnym rozširovaním pozdĺžneho krídla.

Najzákladnejším zámerom návrhu predmetného domu je teda očistenie elementárnej formy domu od „prílepku“ vo vnútornom nároží domu, ktorý bol v minulosti pristavaný so zámerom vytvorenia vstupného priestoru. Nový vstup je prinavrátený na miesto pre tento typ domu charakteristické – do prekrytého prejazdového priestoru. Obnoví sa tak jeho pôvodné typologické členenie, ako aj jeho charakteristická urbanistická štruktúra.

Pôvodné okenné otvory zo strany ulice (na západnej strane) ostávajú v pôvodných rozmeroch. Okná na severnej strane (pozdĺžnej fasáde od dvora) sú čiastočne redukované (jeden otvor je zrušený – eliminácia tepelných strát na severe), okno pri terase ma vybúraný parapet, aby bolo možné osadenie dverí a okno v obývacej izbe ostáva v pôvodných rozmeroch. Na východnej fasáde je existujúce okno rozšírené vybúraním parapetu – zvýšenie solárnych ziskov.

Pri pôvodnej prejazdovej bráne je uvažované s jej nahradením, nakoľko nedisponuje historickými hodnotami a jej repasovanie by neprinieslo pridané pamiatkové a estetické hodnoty. Prejazdový priestor je však doplnený o bránu aj zo strany dvora. Toto riešenie prináša radu výhod:

-eliminuje nadmerný prievan, ktorý zo zásady vzniká v prejazdových priestoroch pri otvorení bránky (pri vyššej veternosti zvykne byť pre deti a starších ľudí vážny problém pri otváraní bránky, poznatok z reprodukovaných skúseností)

-vytvára krytý a uzatvorený priestor závetria pri hlavnom vstupe do interiéru objektu

-zlepšuje bx faktor – tepelnotechnické vlastnosti fragmentov teplovýmennej obálky, s ktorými je v priamom styku

Samotný objekt nie je orientovaný práve najvhodnejšie. Z dôvodu severného nádvoria a okien, ktoré sú orientované do tohto priestoru sú straty príliš vysoké a solárne zisky nízke. Nové okná na južnej fasáde nie sú možné zrealizovať, nakoľko sa tu objekt nachádza na hranici pozemku. Aj z tohto dôvodu bolo do strešnej roviny navrhnutých 5 strešných okien, ktoré zabezpečia dostatočné presvetlenie obývacej miestnosti, zvýšia solárne zisky v objekte a tým sa zlepší aj vnútorné prostredie domu.