SK EN
SK EN

Rodinný dom M+A, Miškech Dedinka

Autori: Ema Ruhigová, Roman Ruhig

Dátum: január 2023

Miesto: Miškech Dedinka

Urbanistické začlenenie stavby do územia

Rodinný dom je navrhnutý v obci Lubina v okrese Nové Mesto nad Váhom časť Miškech Dedinka. Objekt sa nachádza v severnej časti obce na pozemkoch, kde na jednom z nich je postavený objekt bistra. Pozemok je v miernom sklone a klesá od poľa k hlavnej komunikácii. V danej oblasti prevláda rodinná zástavba. Pozemok je priamo napojený na hlavnú komunikáciu, ktorá prechádza časťou obce. Väčšinu plochy na pozemku je zatrávnená až na časť, ktorá je zastavaná existujúcimi objektami – bistrom a menšou búdou, ktorá sa nachádza medzi bistrom a navrhovaným rodinným domom. Na predmetnom pozemku sa nenachádza rastlá vysoká zeleň, ktorá by mala byť odstránená, alebo zachovaná. Architektonický štýl objektov v danej lokalite má prevažne vidiecky charakter so šikmými sedlovými strechami. Objavujú sa tu však aj objekty s plochou strechou, ešte z čias socializmu ako je napr. typ „kocka“. Existujúce objekty na riešených pozemkoch majú pultovú strechu. V susedstve sa tu nachádzajú dve dominanty v podobe veží, ktoré patria hasičskej stanici a osvetovému domu.

Rodinný dom je umiestnený v zadnej časti pozemkov v tesnej blízkosti existujúceho poľa. Poloha voči existujúcemu domu a pozemku je ovplyvnená tradičnou zástavbou v obci. V minulosti sa objekty postavené v záhradách za existujúcimi objektami realizovali kolmo na hlavnú komunikáciu, čo bolo zapríčinené pozdĺžnym tvarom jednotlivých pozemkov. Proporčne podobný pozdĺžny tvar existujúcej zástavby bol inšpiráciou daného návrhu. Ďalším aspektom pri umiestňovaní rodinného domu na pozemku bola orientácia na svetové strany, kde sa vďaka navrhnutému natočeniu dostáva exponovaná fasáda na juhozápadnú stranu, do otvorenej záhrady. Rodinný dom bude mať samostatný pozemok oddelený od existujúcej zástavby, vlastnú príjazdovú komunikáciu (zo štrku) a prípojky.

Architektonické a výtvarné riešenie

Architektúra rodinného domu sa nesie vo vidieckom tradičnom štýle, kde je jeho tvar priečelia prevzatý z proporcie existujúcej dávnejšej výstavby v danom regióne. Sedlová strecha presahuje cez vnútorný objem domu a z dvoch strán je ukončená stĺpikovou konštrukciou v exteriéri. Na pozdĺžnej strane, ktorá komunikuje so záhradou, je navrhnutý gánok, ktorého stĺporadie je definované v prísnom rastri.  Gánok je typickým architektonickým prvkom, ktorý sa opakuje naprieč históriou v slovenskej architektúre. Aj preto sa stal ústredným motívom návrhu.  Zo strany poľa je objekt ukončený zastrešením. Zastrešenie prekrýva terasu a jej umiestnenie bolo navrhnuté z dôvodu vnímania priľahlého poľa tvoriaceho príjemné zátišie. Sedlová strecha je po celej ploche pokrytá substrátom, kde bude vysadená extenzívna zeleň. Z tradičnej figúry vystupuje blok substancie s plochou strechou, v ktorej sa nachádza nástup do domu a technicko-hospodárske zázemie. Opláštenie hmoty tvorí drevená lamelová predsadená konštrukcia, ktorá prekrýva technické zariadenia (chladiaca jednotka, tepelné čerpadlo) a smetné koše, ktoré sú situované pri vchode. Po konštrukcii sa zároveň môžu šplhať popínavé rastliny. Drevená konštrukcia je v jednej rovine až na jedno miesto kde sú lamely vynechané. Vynechané miesto tvorí miesto vstupu, vďaka čomu sa na neho patrične upozorní. Presklenie exponovanej časti fasády, smerom do záhrady sleduje daný raster a dopĺňa ho. Na náprotivnej strane skrz dispozíciu okná sledujú rovnakú polohu. Jedným z dôvodov je priečne vetranie celého krídla slúžiaceho na spanie. Okno v priečelí (zo spálne) komunikuje s nástupnou plochou do domu a vytvára akcent, ktorý je podčiarknutý modrou subtílnou šambránou. Tá sa odvoláva na pôvodné šambrány okolo okien v tradičnej zástavbe. Modrá farba na vstupných dverách a šambráne má základ v obdobnej téme ktorá je inšpirovaná v historickej zástavbe.