SK EN
SK EN

Modernizácia 2,5 izb. bytu na 3 izbový v panelovom dome, Ružinov

Autori: Ema Ruhigová, Roman Ruhig

Dátum: Máj 2018

Miesto: Ostredky, Ružinov, Bratislava

Foto: Roman Ruhig, Ema Ruhigová

Hlavným zámerom modernizácie bolo z pôvodnej dva a pol izbovej dispozície spraviť trojizbovú. V riešenom byte sa nachádzala samostatná kuchyňa a k nej prislúchajúca „komora“ (pol-izba), ktorá sa bežne využívala ako detská izba. Presunutím kuchynského kúta do obývacej izby a následným vybúraním nenosnej priečky medzi pôvodnou kuchyňou a pol-izbou vzniká nový plnohodnotný obytný priestor, čo je základnou charakteristickou črtou tejto modernizácie.

V úvodnej fáze modernizácie došlo k kompletnému vyčisteniu bytu – výmena okien, všetkých dverných konštrukcií a vybúraniu nenosnej priečky. V tomto priestore muselo dôjsť aj ku kompletnému odstráneniu pôvodných podláh, keďže v mieste kuchyne sa nachádzalo linoleum a v pol-izbe bukové parkety. Do tejto miestnosti boli privezené a zrepasované „búračkové“ parkety z rovnakého typu bytu a obdobia výstavby. Prebehla revízia elektriny a zmena rozvodov z dôvodu umiestnenia práčky do novovzniknutého šatníka prislúchajúceho k spálni.  Zásadným zásahom do pôvodnej dispozície bolo presunutie kuchynskej linky do najväčšej miestnosti slúžiacej ako obývacia izba. Z pôvodnej kuchyne a prislúchajúcej „pol-izby“ sa prebúraním deliacej priečky podarilo získať novú, plnohodnotnú izbu. Časť priečky bola ponechaná, aby vznikol samostatný šatník s práčkou. Drobné dispozičné úpravy boli potrebné aj pri riešení kúpeľne a toalety, aby bol vstupný koridor „očistený“ od členitostí a rohov. V jasných kontúrach pôsobí jasnejšie a presvetlenejšie.

V kúpeľni boli navrhnuté svetlé povrchové materiály, aby sa priestor opticky zväčšil a aby pôsobil jasnejšie vzhľadom na absentujúce denné osvetlenie. Na (cez stenu susediacu) kuchynskú linku nadväzuje masívnou dubovou pracovnou linkou umiestnenou pod umývadlom. Podobne pôsobiaci dizajn kúpeľne a kuchyne je docielený aj plasticitou dvierok a šuflíkov s geometrickými motívmi, ktoré rozbijú prílišnú bielu sterilnosť a monotónnosť.

Súčasný škandinávsky vplyv v značnej miere ovplyvnil veľké reťazce s nábytkom, samotných investorov a aj architektov. Používanie prírodných materiálov a minimalistický dizajn si v rámci interiérového navrhovania nepochybne vytvorili svoje pevné miesto. Treba si však uvedomiť, že je množstvo ďalších možností, ktoré sa dajú aplikovať aj v súčasnom dizajne, či už ide o tradičnejšie formy, rustikálne doplnky, povrchy s industriálnym nádychom, ale aj futuristický dizajn so zakrivenými tvarmi. Často sa v interiérovom navrhovaní stretávame s aplikáciou ornamentov s folklórnou tematikou, ktorá však musí byť zvolená s citom, mnoho krát stačí iba v jemnom náznaku a interiér dostáva „tradičný šmrnc“ v súčasnom šate.

V interiérovom dizajne sa najčastejšie využívajú nábytky navrhované na mieru. Sú výhodné najmä z hľadiska, že dokážu využiť sto percent disponibilného priestoru. V súčasnosti však (pokiaľ byt disponuje dostatočne veľkými obytnými miestnosťami) nemusí byť  podmienkou správne vyriešeného interiéru iba nábytky a úložné priestory „zo stolárskej dielne“. Aj medzi sortimentom nábytkových reťazcov je možné nájsť funkčné, neutrálne a minimalistické nábytky, ktorými výsledný vzhľad interiéru nijako nestratí na svojej kvalite. Rozhodujúce často je, že pokiaľ sa investor rozhodne pre „rýchlejšie a lacnejšie“ riešenie, pri takýchto kúskoch výrazne neutrpí ani jeho peňaženka.