SK EN
SK EN

Rodinný dom 3M, Blahová

Autori: Ema Ruhigová, Roman Ruhig

Dátum: Apríl 2018

Miesto: Blahová

Navrhovaný objekt sa nachádza v stabilizovanom urbanizovanom území obce Blahová. Obec má prevažne vidiecky charakter, nachádza sa tu množstvo pôvodných objektov, ktoré v minulosti slúžili na bývanie a táto funkcia prevláda dodnes. K pôvodným domom prislúchali hospodárske domčeky samostatne stojace, alebo aditívne priradené k domom. Z toho vychádza aj charakteristický archetyp tunajšej tradičnej architektúry, ktorý pozostáva zo štíhlych domov predĺžených smerom do dvora. Ich charakteristickou črtou je aj gánok prebiehajúci pozdĺž celej bočnej fasády. Navrhovaný objekt sa nachádza v stabilizovanom urbanizovanom území obce Blahová. Obec má prevažne vidiecky charakter, nachádza sa tu množstvo pôvodných objektov, ktoré v minulosti slúžili na bývanie a táto funkcia prevláda dodnes. K pôvodným domom prislúchali hospodárske domčeky samostatne stojace, alebo aditívne priradené k domom. Z toho vychádza aj charakteristický archetyp tunajšej tradičnej architektúry, ktorý pozostáva zo štíhlych domov predĺžených smerom do dvora. Ich charakteristickou črtou je aj gánok prebiehajúci pozdĺž celej bočnej fasády.

Koncept návrhu je ťažiskovo opretý o lokálnu tradičnú architektúru. Vychádza z úzkej formy domu, kde sú jednotlivé miestnosti aditívne radené za sebou a prepojené exteriérovým prekrytým gánkom. Gánok je umiestnený na západnej fasáde domu a je v priamom kontakte so záhradou. V rámci uličnej zástavby dom rešpektuje susedné objekty pôvodnej zástavby jednoduchou čistou fasádou. Raster okien je inšpirovaný 4 – osovou tradičnou fasádou.

Materiálovo je objekt tvorený troma základnými prvkami – neutrálnou bielou omietkou, drevenými prvkami a oplechovaním strešnej konštrukcie. Týmto riešením objekt dostáva elegantný súčasný vzhľad, ktorý je však opretý o tradičné prírodné materiály. Ich vzájomným spolupôsobením vzniká fungujúci komplex jednoduchého charakteru, vďaka čomu vyniknú jednotlivé modré prvky (drevené vráta z pobytovej zóny, vstupné dvere a pod.) tvoriace hlavnú odvolávku na miestnu ľudovú architektúru.

Spomínané „modré vráta“ sú kompozične umiestnené v zadnej časti domu. Tvoria totiž posuvnú bariéru medzi obývačkou a dvorom. Obývacia izba na seba okrem drevených vrát upozorňuje rozšírením obrysu domu v priečnom smere, takže gánok v polohe spoločenského priestoru je nahradený plným objemom domu. Toto riešenie je navrhované, aby bola dosiahnutá dostatočná vzdušnosť a otvorenosť spoločenskej časti domu (z dôvodu požiadavky investorov o eliminovanie stiesneného pocitu z tradične úzkeho priestoru).