Celkový návrh sa snaží splniť všetky požiadavky na riešenie zadefinované v zadaní. Návrh premýšľa a zefektívňuje existujúcu dispozíciu bez objemných búracích prác. Redukuje spotrebu a potrebu primárnych energií (nielen zateplením a výmenou okien), ale aj nezvyšovaním obstaveného priestoru. Adaptuje budovu so zachovaním existujúcich konštrukcií, kde dôkazom je aj zachovanie vestibulu novým súčasným opláštením. Recykluje odstránené materiály a odobratú zem a pretvára ju na kopec, ktorý zároveň zlepší energetickú efektivitu objektu. Inovuje s využitím nových trvácnych materiálov s nízkou zabudovanou šedou energiou, ktoré zároveň predlžujú životný cyklus a sú ľahšie recyklovateľné. Znižuje investičné náklady na materiál a prevádzkové náklady na energie vďaka navrhnutým konštrukciám / prvkom, ktoré prirodzene využívajú fyzikálne javy (akumulácia zeminy, nárazníkový priestor, nižší faktor tvaru, väčšie solárne zisky, zelené strechy … ).
Ideové riešenie ďalej vychádza z možnej etapizácie a zlepšenia energetickej efektivity prirodzeným spôsobom bez zbytočného zvyšovania hrúbok tepelných izolácií. Do dnešných dní sa daný typ objektu väčšinou modernizuje iba výmennou okien a zateplením teplovýmennej obálky budovy. V súčasnosti však musia byť objekty navrhnuté podľa globálneho ukazovateľa v energetickej kategórii A0. Túto podmienku nie je možné splniť pri návrhu fragmentov na normalizované hodnoty, ale až na odporúčané hodnoty. To má za následok návrh fragmentov s väčšími hrúbkami izolácii a okien s lepšími tepelno-technickými požiadavkami. Návrh reaguje na tento fakt a snaží sa zlepšiť energetickú efektivitu budovy nástrojmi využívajúcimi prirodzené fyzikálne javy, nie len mechanicky a kvantitatívne „nafukovať“ objekt za pomoci izolácií. Zlepšenie energetickej efektivity prirodzeným spôsobom tkvie vo zvýšení solárnych ziskov cez transparentné konštrukcie odstránením parapetov, pridaním zimnej záhrady – ako nárazníkovej zóny, zlepšením faktoru tvaru odseparovaním zádveria z vykurovaného objemu a prisypaním zeminy po obvode budovy. Takýmto spôsobom sa dosiahne energetická kategória A0 aj s tepelnými izoláciami posudzovanými na normalizované hodnoty.
Etapizácia je navrhnutá tak, aby sa po každej z nich dal objekt plnohodnotne využívať a aby po každej etape bol objekt energeticky efektívnejší. Vďaka nastavanej etapizácii nie je nutné za každú cenu dispozíciu meniť. Investor bude mať na výber či ju ponechá, alebo sa rozhodne dispozíciu zefektívniť. Nový návrhu dispozície sa v plnej miere prispôsobuje existujúcim otvorom, ktoré budú rozšírené iba o existujúci parapet. To dáva vlastníkovi domu k dispozícii vysokú mieru možností a variability. Navrhované dispozičné riešenie reaguje na súčasné potreby päťčlennej rodiny s príležitostnými návštevami, ktorá bude mať vlastné zázemie a priestor na nocľah v suteréne.