SK EN
SK EN

Rekreačné objekty A, B, Plánky, Záhorská Bystrica

Autori: Ema Ruhigová, Roman Ruhig

Dátum: júl 2022

Miesto: Plánky, Záhorská Bystrica, Bratislava

Urbanistické začlenenie stavby do územia

Stavba sa nachádza v mestskej časti (zároveň katastrálne územie) Záhorská Bystrica, časť Plánky. V danej oblasti prevláda podľa územného plánu funkcia chatových osád a záhradkárskych osád. Pozemok je priamo napojený na hlavnú komunikáciu, ktorá prechádza cez Plánky. Pozemok o ploche 1 154 m2 má svahovitý charakter v nadmorskej výške 220,18 – 226,61 m.n.m. Značná časť pozemku je zatrávnená, no časť plochy je spevnená štrkom, alebo dlažbou. Na predmetnom pozemku sa nachádza rastlá vysoká zeleň, kde prevládajú ihličnaté stromy a dve menšie jednopodlažné chatky, ktoré budú odstránené. Jedna z existujúcich chatiek má suterén, ktorý bude tiež odstránený. Na parcelách sú navrhované dva rekreačný objekty chatového typu. Ich poloha je situovaná do severovýchodnej časti pozemku. Novostavby sú na pozemku navrhnuté tak, aby zaberali čo najmenej pôdy, kde sa nachádzajú vysoké stromy. Vďaka tomu bude odstránené minimum stromov a bude zachovaných takmer 90% stromov. V okolí sa nachádzajú jednopodlažné chatky s podkrovím, prípadne so suterénom. Architektonický štýl susedných objektov je rôzny, no spoločný výraz zástavby navodzuje atmosféru z chatovej osady.

Navrhované objekty sú v kontexte s okolím a ich chatový výraz dopĺňa okolie s obdobou výstavbou. Navrhnuté sú ako jednopodlažné s podkrovným podlažím a suterénom. Strechy sú definované ako šikmé sedlové. V chatke A je navrhnutý plný vikier a v chatke B tri transparentné vikiere tvorené svetlíkmi. Pozemok o ploche 1 154 m2 má svahovitý charakter v nadmorskej výške 220,18 – 226,61 m.n.m. Značná časť pozemku je zatrávnená, no časť plochy je spevnená štrkom, alebo dlažbou. Výška objektu je od upraveného terénu (v úrovni 0,000) po hrebeň 8,1 m. Chatky budú mať samostatné pozemky a spoločnú príjazdovú komunikáciu, na spoločnom pozemku. Objekty budú využívané na rekreáciu celoročne. Na pozemku sa nachádza existujúca vodomerná šachta a elektrická prípojka na ktoré budú objekty napojené.

Architektonické a výtvarné riešenie

Architektonické stvárnenie objektov bolo ovplyvnené „geniusom loci“ miesta. Vplyv na architektúru malo najmä územie, v ktorom sa bude nachádzať. Rekreačný chatky na seba preberajú typické znaky chatiek v danej oblasti ako je šikmá sedlová strecha, proporcia 1:1,6 (vyšší objekt ako širší), drevený obklad. Obdobne je navrhnutý aj exteriér okolo chatiek, ktorý rešpektuje terénne pomery v území, zachováva takmer 90% stromov na pozemku a dopĺňa vegetáciu lesného typu. Terén, existujúce vysoké stromy a orientácia na svetové strany boli hlavnými dôvodmi navrhovaného umiestnenia oboch chatiek. Chatky sú na pozemok umiestnené do tvaru „L“ vďaka čomu sa vyformovali dva exteriérové priestory. Jedným je centrálny priestor (dvor), ktorý je vytvorený kolmou polohou chatiek. Zároveň je touto polohou vymedzený privátny priestor, do ktorého sú orientované denné priestory chatky B a všetky obytné priestory chatka A. Druhým priestorom je priestor za chatkami zo strany hlavnej komunikácie, ktorý má skôr lesný charakter. Do tohto priestoru bude orientovaná nočná časť chatky B.

Obi dve chatky sú navrhnuté v rovnakom architektonickom štýle s použitím obdobných materiálov na fasáde ako sú drevené fasádne dosky s lamelami z opáleného dreva na prvom a druhom nadzemnom podlaží, priznaný pohľadový betón na fasáde suterénu, titánzinková strecha a klampiarske prvky v tmavom prevedení, hliníkové okná v tmavom prevedení.

Rozdielom je iba charakter vikiérov a materiál zábradlia balkónov. Na chatke A je navrhnuté zábradlie zo skla, nakoľko z chatiek balkóny z hmoty vystupujú a nemajú byť konkurenciou primárnej hmote. Na chatke B zábradlie lícuje hmotu a lamely z fasády prechádzajú do zábradlia, vďaka čomu sa uzatvára hmota a zjednocuje výraz fasády. Na obidvoch rekreačných chatkách sú v obytných priestoroch navrhnuté veľké presklenia, ktoré v čo možno najväčšej miere komunikujú s exteriérom. Pred ostatnými oknami do chodieb, schodiska a hygienických priestorov prechádzajú fasádne lamely, čo má zjednocujúci charakter, kedy sa z bočných pohľadov okná strácajú a zvýraznia sa tak veľké presklenia z obytných priestorov. Strecha objektu je síce sedlová, no postranné rímsy nie sú v jednej úrovni a jedna časť pultu strechy je predĺžená. Dôvôdom je zvýšenie svetlej výšky na exponovanej časti fasády (50% strechy však začína na úrovni 1,6 m).