SK EN
SK EN

Mestské nájomné byty na Jesenského 4, Košice

Autori: Ema Ruhigová, Roman Ruhig

Dátum: Január 2021

Miesto: Jesenského 4, Košice

súťažný návrh

Predmetný návrh je príkladom kontextuálneho riešenia, ktorý sa snaží začleniť novou substanciou do okolitej zástavby bez zbytočnej „okázalosti“ a má skôr tendencie vstúpiť do územia s pokorou. Racionálne umiestnenie samotných bytových domov na pozemku (ako aj bytových jednotiek v nich) predstavuje efektívne riešenie pre skrátenie času výstavby, ako aj investičné a prevádzkové náklady.

Urbanizmus

Nové bytové domy svojou formou reagujú na existujúcu zástavbu v susedstve. Dva takmer totožné bytové domy vychádzajúce z proporcie susedného funkcionalistického objektu dopĺňajú prieluku a uzatvárajú uličnú čiaru. Kolmo na jeden z bytových domov je orientovaný pozdĺžny bytový dom, ktoré je inšpirovaný existujúcim radením kolmých krídiel na hlavné objekty v susedstve. Bytové domy osadené na uličnej čiare sú navrhované ako 3-podlažné + ustúpené podlažie, čím reagujú svojou výškou na funkcionalistický objekt zo severnej strany a zároveň terasa ustupujúceho podlažia prirodzene klesá k nižšej – historickej zástavbe na južnej strane. Navrhované budovy sú o pol podlažia vyvýšené, tak aby korešpondovali s uličnou fasádou. Nové bytové domy vďaka svojej navrhnutej polohe najefektívnejšie využívajú potenciál vytvorenia jedného funkčne prepojiteľného vnútrobloku.

Udržateľné navrhovanie

Udržateľnosť je samozrejmou súčasťou návrhu. Dizajn budov, ako aj návrh verejného priestoru, vychádza z troch pilierov udržateľnosti.

Enviromentálny pilier: zachytávanie dažďovej vody, umiestnenie retenčného jazierka, výsadba novej zelene a zachovanie tej existujúcej v maximálnej možnej miere, využitie vykopanej zeminy na terénne úpravy verejného priestoru, aplikovanie teplovýmennej obálky s dostatočnými hrúbkami tepelnej izolácie na splnenie cieľových odporúčaných hodnôt, návrh rekuperačnej jednotky v strede dispozície s rovnomernou distribúciou do priestorov.

Sociálny pilier: centrálny priestor na stretávanie sa, vnútorné spoločné priestory napojené priamo na spoločné námestíčko, spoločné komunitné terasy na streche a komunitné záhradky vo vnútrobloku, prebiehajúce balkóny na fasáde (možnosť spoločnej konverzácie medzi bytmi) s orientáciou do vnútrobloku, kontextuálny prístup pri návrhu fasády ako jeden z kultúrnych aspektov rešpektovania okolitej zástavby.

Ekonomický pilier: racionálny návrh nosného systému, iba čiastočné zapustenie suterénu slúžiaceho na parkovanie, čiastočné prekrytie parkovania bytovým domom (redukcia spevnených plôch), využitie vykopaného substrátu na opätovné využitie pri terénnych úpravách, iba dva typy bytových jednotiek (1,5 a 2 + kk) a jeden rozmer unifikovateľného okna aplikovaného vo všetkých troch bytových domoch.

Vývoj hmoty

01  – umiestnenie parkovania v severnej časti pozemku odstránením zeminy jeho zapustením pol podlažia pod upraveným terén

– odstránený substrát ostáva na pozemku

02  – inšpirovanie v existujúcich susedných urbánnych štruktúrach:

  1. prevzatie proporcií funkcionalistického objektu pozdĺž uličnej zástavby,
  2. vytvorenie nádvoria uzatvorením pozdĺžnej hmoty kolmej na hmoty v uličnej zástavbe

03  – vytovrenie ustupujúcich podlaží inšpirované funkcionalistickým objektom,

– gradovanie k navrhovaným objektom od historickej zástavby

04  – priechody do spoločného nádvoria (tradičný motív v historickej zástavbe),

– segregovanie dopravy cez priechody

– presun vykopanej zeminy do okrajových polôh pozemku: optické oddelenie parkoviska

a okolitých spevnených susedných plôch od navrhovaného nádvoria

05  – pridanie balkónov do navrhovanej substancie zabezpečujúce optické prepojenie bytov s nádvorím

– zachovanie existujúcich stromov na 95 %, doplnenie nových stromov na námestíčku

– umiestnenie jazierka vymedzeného existujúcimi stromami, zemina z výkopu taktiež využitá na terénne úpravy

Priečelie

Rytmus  na fasádach je čitateľný ako v historickej, tak a aj vo funkcionalistickej zástavbe. Hlavnou inšpiráciou navrhovanej fasády je prísny rád na funkcionalistickom objekte a opakujúci sa motív dvojice okien na historickej fasáde. Výška okien je navrhovaná na celú svetlú výšku miestnosti, tak aby aj jedno okno v obytnej miestnosti dostatočne presvetlilo celý priestor.  Všetky okná v obytných miestnostiach majú jednotný rozmer, čo podčiarkuje rytmus na fasáde a zároveň znižuje investičné náklady.

Prvý rad okien od chodníka a jeho horizontálna os (stred okna) je umiestnená medzi horizontálnymi osami existujúcich okien historickej budovy a funkcionalistického objektu.

Šírka medzi oknami je aritmetickým priemerom šírky medzi oknami na funkcionalistickom objekte a šírky medzi dvojicou okien na historickom objekte.

Vystupujúce profily, či rímsy boli doposiaľ realizované v každom architektonickom slohu. Nevynímajúc funkcionalizmuis, čoho dôkazom je aj susedný objekt. Navrhované rímsy na predmetných objektoch jasne vymedzujú podlažie, citujú nosnú vodorovnú konštrukciu na priečelí a zároveň eliminujú tepelné mosty, nakoľko budú rímsy zhotovené z izolácie umiestnenej v polohe stropnej dosky – funkčný detail.