V súčasnosti sa často pojem udržateľnosti spája iba s environmentálnymi aspektami. Udržateľnosť je však najmä o dlhodobom zachovávaní v prospech budúcich generácií. Riešené územie je súčasťou historických súvislostí spojených s existujúcim kaštieľom a je plné atmosféry vďaka skleníkom a zeleni, ktoré sa na pozemku nachádzajú. Našou snahou bolo vystihnúť „genius loci“ miesta a zachovať existujúce kvality v riešenom území.
Urabanizmus
Dané územie si zaslúži pokorný prístup, ktorý je zároveň v kontexte so susednými objektami. Predmetný návrh reaguje na okolité výšky stavieb, existujúce zastavané plochy, priaznivé slnečné strany, hľadá proporcie hmoty inšpirované okolitým tvaroslovím, zachováva časti existujúcich objektov a akceptuje blokovú výstavbu rodinných domov vďaka svojej modulovosti. Dôležitou súčasťou návrhu verejného priestoru sú pešie trasy, ktoré sa správajú racionálne pri vstupoch do domov, no v zeleni majú iracionálnejšiu podstatu, ktorá sleduje tvar existujúcich komunikácií pred kaštieľom. V neposlednom rade cez územie prechádza silný peší ťah, ktorý prepája kaštieľ s Parkovou ulicou. Verejný priestor pozostáva z viacerých menších subpriestorov: aktívna zóna (stolný tenis, stolné hry), petangové ihrisko, záhrady, jazierko, ovocný sad, centrálny multifunkčný priestor + prestrešenie (pohybové aktivity, malé koncerty, besedy … ), skleníky, altánky … .
Architektúra
Hmotové komponovanie vychádza z urbanistických daností lokality. Modulová monotónnosť a farebná umiernenosť nekonkuruje kaštieľu. Priečelie objektov priznáva štruktúru použitej vápenno-pieskovej tehly, kde sa piesková farebnosť približuje k farebnosti kaštieľa. Spoločné loggie a pavlače dopĺňa ľahká konštrukcia z drevených lamiel, ktoré sceľujú fasádu a zároveň tienia počas letných mesiacov. Spevnené plochy sú navrhnuté z prírodných materiálov, ktoré môžu využívať aj ľudia s obmedzenou schopnosťou pohybu. Lineárne prvky vo verejnom priestore (skleník, lavičky, hlavné pešie trasy) zas pomáhajú pri orientácii slabozrakým. Nová drobná architektúra je materiálom a tvarom inšpirovaná tou pôvodnou.
Dispozícia
V objektoch sa nachádza 11 dvojizbových bytov a 10 jednoizbových bytov. Všetky byty sú prispôsobené zdravotne znevýhodneným. V objektoch je navrhnutá vždy jedna spoločná miestnosť pre seniorov a práčovňa (ich veľkosť závisí od veľkosti objektu), technická miestnosť, miestnosť pre upratovačku a pre bicykle.
Energetický koncept
Zachovanie časti existujúcich skleníkov zamedzuje k zvyšovaniu šedej energie novou výstavbou. Strechy sú navrhnuté ako vegetačné. Na južných strechách sú osadené fotovoltaické panely. Zachytávanie dažďovej vody je samozrejmosťou, tvar striech a poloha budov dokážu dažďovú vodu a jej zber distribuovať na pozemku rovnomerne. Pavlače sú opatrené jednoduchým zasklením, ktoré zvyšuje energetickú efektivitu objektu. Týmto zasklením môžu byť opatrené aj spoločné loggie (vytvorenie privátnych skleníkov). Konštrukcie sú navrhnuté z prírodných materiálov: vápenno-pieskové tehly, drevená strešná konštrukcia so zateplením fúkanou celulózou.