SK EN
SK EN

Mestské kultúrne stredisko, Dolný Kubín

Autori: Patrícia Hamalová, Karin Indrišková, Eliška Magulová, Laura Mateffy, Ema Ruhigová, Roman Ruhig

Dátum: október 2024

Miesto: Námestie slobody, Dolný Kubín

súťažný návrh

architektonické riešenie a autentickosť pôvodnej stavby

Hlavná idea pozostáva z troch rovín. Prvou rovinou je maximálne otvorenie budovy do exteriéru aj vďaka odstráneniu existujúcich krčkov a koridorov, ktoré z funkčného hľadiska nemajú veľký význam. Vďaka tomuto počinu bude objekt priechodný od námestia do zóny sídliska. Objekt sa stane súčasťou bežného života obyvateľov. Druhou rovinou je zachovanie zvyšku fasád v čo možno najväčšej miere. Samotná fasáda, ako aj okenné konštrukcie budú odstránené a po zateplení prinavrátené v rovnakom šate, avšak s lepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami. Treťou rovinou je definovanie novej vrstvy, ktorou sú aditívne pridané hmoty, prvky, plochy, ktoré majú spoločného menovateľa … sieť / mrežovinu inšpirovanú tradičnou štvorcovou sieťou, ktorá je prítomná v obdobných stavbách vo forme obkladov, dlažieb, sklobetónových stien, podhľadov … .

priestorové a funkčné riešenie prevádzky

V návrhu ostávajú hlavné funkčné celky v pôvodných pozíciách, kde dochádza iba k zefektívneniu dispozície aj vďaka presunom prevádzok v rámci celej budovy.

Objekt A – V suteréne ostáva posilňovňa a pribúdajú skúšobne. Do suterénu je navrhnutý nástup priamo z exteriéru vďaka vytvoreniu novej „priekopy“, čo dovoľuje úplné oddelenie od ostatných prevádzok. Na prvom poschodí sa nachádza nová kaviareň využívajúca terasu pred objektom a galéria, ktorá je z nej prístupná a ktorej poloha je ďalej vo väzbe na ústredný galerijný priestor (estrádna miestnosť) medzi átriami. Reštaurácia je premiestnená na 2. poschodie, vďaka čomu je možné lepšie využiť existujúci koridor medzi objektami A a C a zároveň je možné obslúžiť konferenčnú miestnosť a divadelné predpolie. Na ďalších poschodiach sa nachádza kreatívne centrum, ZUŠ, detské centrum a prenajímateľné priestory (kancelárie) v nadstavbe.

Objekt B – Vďaka uvoľneniu hmoty okolo stredového traktu, dostáva hlavný galerijný priestor významnejšiu polohu a je prístupný aj od strany sídliska. Skladové a hygienické priestory pre túto časť sa nachádzajú v bloku A.

Objekt C – Hlavné nástupné priestory ostávajú v pôvodnej polohe, majú však lepšie napojenie na hygienické priestory, banketové miestnosti a reštauráciu, kde je možné využívať bar aj pre akcie divadelnej sály. V zadnej časti bloku sú preorganizované skladové priestory a šatne tak, aby sa navýšili ich kapacity a bolo možné doplniť hygienické priestory. V nadstavbe sa nachádzajú aj prenajímateľné priestory.

koncept modernizácie interiéru a umeleckých diel

V návrhu je snaha o zachovanie pôvodných materiálov ako sú dlažby, drevené obklady, podhľady a pod., ktoré by sa zrepasovali a umiestnili na pôvodné miesto. Nové vstupy do interiéru rešpektujú pôvodnú materialitu, preberajú ju v podobe novotvarov. Existujúce umelecké diela ostávajú v pôvodných pozíciách. Nie sú navrhované nové, sú tu však vytvárané priestory, kde je možná inštalácia rôznych diel ako je napríklad nový galerijný priestor v bloku A orientovaný do pôvodného átria, alebo priestor nového átria medzi blokom B a C.

energetické a udržateľné riešenie návrhu

Prvá rovina návrhu (odstránenie krčkov / koridorov) je zároveň energeticky efektívnym riešením. Zlepší sa faktor tvarov jednotlivých blokov a v letných mesiacoch dochádza k prirodzenému ochladzovaniu fasád. Zároveň je medzi blokom B a C umiestnený nárazníkový priestor (zimná záhrada) čo pomáha zas v zimných mesiacoch. Fasády sú navrhnuté zatepliť s izoláciou z PUR/PIR dosiek v hrúbke 100 mm, čo spĺňa tepelno-technické štandardy a objekt neprimerane „nenafúkne“. V objekte je uvažovaná rekuperácie a vykurovanie tepelnými čerpadlami vzduch / voda, ktorým budú dopomáhať solárne panely na ohrev vody a fotovoltaika. Na plochých strechách sú navrhnuté vegetačné vrstvy, ktoré budú prirodzene ochladzovať okolie. Pod novým átrium je priestor na zber dažďovej vody s možnosťou zavlažovania okolitej zelene.

etapizácia výstavby a investičné náklady

  1. etapa – odstránenie krčkov, koridorov, vytvorenie dvoch plnohodnotných átrií, realizácia novej hygieny a šatní vo foyeri, zateplenie fasády a niektorých striech, výmena okenných a dverných otvorov
  2. etapa – koncept dovoľuje samostatné rekonštrukcie interiérov po jednotlivých blokoch (môže byť vo viacerých etapách)
  3. etapa – nadstavby, ktoré budú zrealizované pokiaľ sa bude trvať na navýšení plochy ako je tomu v zadaní, ideálne však budovu nenadstavovať